Oblíbené

4 oblíbená alba 27 oblíbenců

Náš tip

Proměňte svá alba ve fotoknihu!
Ideální jako dárek nebo jen tak na památku.
Levně, rychle, jednoduše.

93 komentářů
kandík psí zub z čeledi liliovitých je jediným zástupcem rodu kandík u nás. až do roku 2012 byl zařazen do kategorie kriticky ohrožených rostlin české republiky, ale jako nepůvodní druh byl ze seznamu vyškrtnut. dodnes se vedou spory zdali je u nás původní a nebo jestli sem byl zavlečen...
https://igor-74.rajce.idnes.cz/kandik_psi_zub%2C_mednik_a_kousek_prahy-zima_17/
https://igor-74.rajce.idnes.cz/za_kandikem_na_mednik-jaro_16/
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
185 komentářů
dlouho plánovaná cesta na tři nádherné vltavské vyhlídky završená návštěvou vrchu medník, kde právě touto dobou kvete kandík psí zub...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
177 komentářů
už několik let jsem se chystal do dobříně na jeden z nejkrásnějších jarních zážitků...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
2 komentáře
ALB1088 - druhá část fotoreportáže z vernisáže výstavy sochaře Radka Dvořáka.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
Závěr našeho vandrování po Lužičkách /víkend/ jsme strávili s kamarády v okolí Mlýnů. Užili jsme si super páteční muzicírování s kapelou kalíšci z České Kamenice a trochu toho toulání po okolí.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
22 komentářů
racek chechtavý,bělohlavý ,morčák velký a potápka malá
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
1 komentář
Po větrné noci strávené na hranici na Krkavčích kamenech jsme vyjeli opět k Oybinu.Chtěla jsem se konečně podívat na hrad.Ačkoliv jsme neměli eura, bez problémů jsme zaplatili českými a na hradě strávili tři hodiny.Nelitovali jsme peněz ani času, je to tam úžasné! Hlavně takhle mimo sezonu ve všední den. V pozdním odpoledni jsme se ještě vydrápli z Krompachu na Hvozd - ten mi dosud chyběl do sbírky lužických kopečků. Těšila jsem se na výhledy, západ sluníčka a něco dobrého v hospůdce, ale nic z toho se nekonalo :-( Nahoře strašlivý vichr a tak jsme celkem rychle mazali zase dolů.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
1 komentář
Udělali jsme dobrý skutek a vzali mamku do Němec na skalní útvar Hrnčíř nedaleko Oybinu. Navečer jsme si ještě zašli z Mařenic ke skalním reliéfům.Večer přesun do Dolní Světlé, kde jsme nečekaně strávili příjemný večer v hospůdce U nás /s kytarami/.

Protáhlá stolová hora Töpfer s rozsáhlou vyhlídkovou plošinou se nachází v Žitavských horách, 1,5 km SV od lázní Kurort Oybin a dosahuje nadmořské výšky 582 m. Je známá především množstvím bizarních pískovcových útvarů na vrcholu, malebným horským hostincem Töpferbaude a nádherným výhledem na krajinu Horní Lužice, Krkonoš, Jizerských hor a Žitavskou pánev. Název hory Töpfer, česky Hrnčíř, je pravděpodobně odvozen od nejdominantnějšího skalního útvaru – skalní brány, která je tvořena dvěma skalisky podobnými číším či urnám. Jiná verze tvrdí, že název pochází od slova "tepr", což býval výraz pro seníky, které prý na hoře stávaly. R. 1369 daroval císař Karel IV. vrch, tehdy nazývaný Tepper, celestýnům z Oybina. Ti ho drželi až do r. 1574, kdy jej získalo město Žitava.
Ještě v pol. 19. stol. býval Töpfer opuštěným a zarostlým místem. Ojedinělí návštěvníci Töpferu si tehdy museli dole u Teufelsmühle (Čertův mlýn) najmout jednoho z horských vůdců označených žlutou páskou na rukávě. Přesto již r. 1831 Žitavané diskutovali návrh, že právě tady postaví velký pískovcový Konstituční sloup, který by uctil a navěky připomenul přijetí saské ústavy. Nakonec byl ale sloup vztyčen v centru Žitavy.
V 50. letech 19. stol. proběhlo na Töpferu setkání 18 pěveckých sborů z Horní Lužice a severních Čech, tehdy ještě bez možnosti občerstvení. Setkání se stalo podnětem olbersdorfské obecní rady, která podala žitavskému starostovi návrh na postavení malého domku s občerstvením na vrcholu hory. Návrh byl schválen a 15. července 1860 byla na Töpferu za zvuků kapely ostrostřelců z Hainewalde slavnostně otevřena první turistická chata. Postavil ji Ernst Adolf Nentwig z Oybina, který se zde stal i prvním hostinským. Malý objekt však brzy přestal stačit náporům turistů, a proto byl již r. 1876 rozšířen a dobudován do podoby jednopatrové hrázděné stavby s malým dřevěným podloubím, kam bylo možné se uchýlit před nepřízní počasí. Ještě r. 1881 byl k chatě přistavěn společenský sál, ale v r. 1903 byla chata zasažena bleskem a částečně shořela. Rok na to byla stavba péčí žitavských radních obnovena a přestavěna do dnešní podoby.
Od té doby je horská bouda, nazývaná Töpferbaude, v majetku města Žitavy. R. 1925 byla na Z straně chaty přistavěna dřevěná veranda s velkými okny. O rok později postavil přírodovědný spolek Globus mezi Teufelsmühle a dnešní žlutě značenou stezku s mnoha schody, nazývanou tehdy Töpferská plazivka. Do druhé světové války byla veškerá voda do chaty dovážena na oslech, koních a na vozících tažených psími spřeženími. Od r. 1936 působil v Töpferské boudě Max König ze Žitavy, který zde vydržel celou válku i divoká léta po ní. R. 1953 převzal horský hostinec Hugo Fritsche, který zde točil pivo až do r. 1973, kdy byla bouda převzata a provozována tehdejším socialistickým pohostinstvím. Po převratu byla r. 1996 pro svůj špatný stav uzavřena. Brzy však začala nákladná rekonstrukce, po níž byla horská chata znovu otevřena a opět se stala vyhledávaným cílem turistů. Z Oybinu sem v sezóně pravidelně zajíždí autovláčky Gebirgs-Express. K vrcholu vede již několik let mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory.
Před chatou je rozhlehlá vyhlídková terasa s velkým dřevěným tzv. Evropským křížem, ze které se naskýtají krásné výhledy na Žitavu a Olbersdorfské jezero. Na Z vidíme Varnsdorf a za ním nejsevernější kout České republiky, Šluknovský výběžek. Na SV, již na polském území, se rozprostírají rozsáhlé hnědouhelné doly u města Bogatynia s elektrárnou Turów. Vrchol zdobí několik zajímavých skalních útvarů. Dominantou Töpferu je Skalní brána, podle tvaru v minulosti nazývaná také Koruna, která byla někdy na přelomu 19. a 20. stol. zpřístupněna kovovým točitým schodištěm jako vyhlídka. Objevuje se na většině pohlednic z Töpferu a je jeho symbolem.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
4 komentáře
První noc jsme spali nad Drnovcem a zažili kouzelný východ slunce nad Ještědem.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
2 komentáře
Týden "jarních" prázdnin a týden staré dovolené = výzva :-) První půlden /odpoledne/ jsme se toulali kolem Cvikova a završili to návštěvou cvikovského pivovaru.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
4 komentáře
ALB1087 - malá fotoreportáž ze 17. 11. 2018 v Havlíčkově Brodě
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
10 komentářů
ALB1086 - Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod pořádá ve dnech 27. února až 18. května 2019 výstavu havlíčkobrodského sochaře Radomíra Dvořáka, nazvanou „Dvořákovy vylomeniny“.
Autor, narozený v roce 1959 v Havlíčkově Brodě, se v poslední dekádě zaměřil na sochařskou tvorbu v kameni, zejména v krásné lipnické žule, a svá díla instaloval a vystavoval na řadě míst nejen na Havlíčkobrodsku, ale po celé naší vlasti i v zahraničí. Ke svému životnímu jubileu říká: „Vzpomínky? Ani ne. Jen ohlédnutí. Ve zpětném zrcátku dostávají věci jakýs takýs smysl. Teprve teď pomalu začínám chápat, co jsem měl celou tu dobu dělat a co budu muset horko těžko dohánět.“ Obdivovatelé Radomírovy tvorby se zajisté mají na co těšit! Výstava vznikla ve spolupráci s firmou Granit Lipnice.
Vernisáž výstavy proběhla 27. 2. 2019. Na vernisáži Radek slíbil, že bude výstavu ještě průběžně doplňovat. Protože při vernisáži bylo muzeum zcela zaplněno, nenafotil jsem vše, co bylo vystaveno a v tomto albu není ani vše co jsem naopak stihl zachytit svým fotoaparátem, tak se k této výstavě ještě vrátím. :)
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
150 komentářů
zřícenina hradu kamenice se tyčí na zbytku třetihorního vulkánu nad městečkem česká kamenice. hrad byl založen ve 20. letech 15. století zikmundem děčínským z vartenberka. ve 2. polovině 15. století jeho význam upadá a jeho zánik je datován do 1/3 16. století. za třicetileté války byl ještě jednou vojensky využit, ale pak už jen pustl. v roce 1880 byla v ruinách hradu vystavěna restaurace s vyhlídkovou věží. ta zanikla po 2. světové válce. v roce 1998 byla rozhledna obnovena a stojí tu dodnes...
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
184 komentářů
Zámek Žleby je ve stejnojmenné obci přibližně 7 km na východ od Čáslavi. Jedná se o velkolepé romantické sídlo rodu Auerspergů, ve kterém se dodnes nacházejí rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku a originálních předmětů denní potřeby. Zámek je vybavený jedinečným historickým divadelním sálem či vzácně dochovanou zámeckou kuchyní..
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
8 komentářů
ALB1085 - další cesta za zážitky nám vyšla na neděli 24.2., kdy v našem městě probíhal masopustní jarmark.
pro elenku to byl super zážitek, spokojenost z ní jen zářila. :o)
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
412 komentářů
hrad ostrý (šarfenštejn) stojí od poloviny 13. století na čedičové skále vysoko nad řekou ploučnicí. král přemysl otakar II. jej učinil svým královským hradem. v letech 1425 - 1426 odolal obléhání husitů, ale podlehl řádění lužičanů v roce 1445. od roku 1515 je uváděn již jako pustý.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
16 komentářů
4 komentáře
První letošní vandr s Blůbandem...navštívili jsme kamaráda - kapitána, podívali se na Zemskou bránu a sobotní večer strávili na T.O.Toulaví jezdci...užili si klouzání po zledovatělých cestách a místy sněhu po koleny...ale především prima víkend s kamarády
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
3 komentáře
V létě jsme vandr Železnými horami skončili těsně před cílem - hradem Lichnice...zkrátka jsme těch několik desítek metrů už nedošli :-) a tak jsme si slíbili, že se tam vrátíme...no a dobrou příležitostí bylo Zimní táboření, které se zde konalo již po 46!
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
Kamarádi "Bydžováci a spol." pořádali putování přes Hořický Chlum...byli jsme pozváni a tak jsme jeli...i proto, že Gepi prohlásil, že chce být na akci, kde se zúčastnil všech ročníků! :-)
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis
325 komentářů
příhrazské skály jsou rozsáhlým komplexem skalních měst, kde najdeme téměř 200 skalních věží. severozápadně od příhrazských skal jsou bradlové skály, kde stojí nádherný skalní hrad valečov.
Zobrazit celý popisZobrazit kratší popis

Nebyla nalezena žádná alba.

reklama